Ndërlidhjet

Shpendët shtegtarë anashkalojnë Shqipërinë e nxehtë


Shpendët shtegtarë anashkalojnë Shqipërinë e nxehtë
Ju lutem prisni

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

E konsideruar prej kohësh si parajsë për shpendët shtegtarë, Laguna e Vainit, përgjatë bregut verior të Shqipërisë, po braktiset gjithnjë e më shumë nga një varg speciesh, teksa rritja e temperaturave po shkreton ligatinat e vendit. Miliona shpendë shtegtarë kalojnë nëpër qiejt e Shqipërisë çdo vit, teksa lëvizin drejt veriut në kërkim të ushqimit dhe një klime më të ngrohtë. Por, tani më pak zogj po shtegtojnë nëpër Shqipëri, teksa ligatinat e saj po bëhen shumë të nxehta dhe shumë të ndotura. (Përgatiti: Trim Haliti)

XS
SM
MD
LG